Сонгуульд оролцох нам, эвслүүд нэр дэвшигчдээ тодрууллаа

УИХ-ын сонгуулийн тухай хуульд “Сонгуульд оролцохоор бүртгүүлсэн нам, эвсэл нэр дэвшүүлэх ажиллагааг санал авах өдрөөс 45 хоногийн өмнө эхлүүлж, долоо хоногийн хугацаанд дуусгана” хэмээн заасан байдаг юм. Үүний дагуу УИХ-ын 2020 оны сонгуульд оролцох нам, эвслүүдийн нэр дэвшигчдээ тодруулах хугацаа өчигдөр 00 цагаар дууслаа. Сонгуульд оролцох нам, эвслүүд тавдугаар сарын 21-ний дотор нэр дэвшигчдийн материалаа бүрдүүлж өгөх ёстой. Өөрөөр хэлбэл энэ тав хоногийн хугацаанд нөхөн нэр дэвшүүлэх боломжтой юм.

УИХ-ын сонгуульд дараа 15 нам, дөрвөн эвсэл оролцохоор Сонгуулийн ерөнхий хороонд бүртгүүлээд байгаа. Өчигдөр эрх баригч нам хийгээд сөрөг хүчин, 2020 оны сонгуульд хамтарч оролцож буй шинэ эвслүүд нэр дэвшигчдээ тодруулж дууслаа.

Монгол ардын нам 33 шинэ нэр дэвшигч илгээлээ

МАН-ын хувьд нэр дэвшигчдээ өнөөдөр 12 цагаас албан ёсоор зарлахаа мэдэгдээд буй ч намын удирдах зөвлөлөөс бага хуралд оруулсан нэрс өөрчлөгдөөгүй гэдгийг эх сурвалж хэлж байна. Өчигдөр шөнө дүл хүртэл хуралдсан МАН-ын бага хуралд заалнаас 11 хүн нэрээ дэвшүүлсэн ч дэмжигдээгүй аж. Нийтдээ 321 хүн санал хураалтад оролцож 2020 оны сонгуульд намаа төлөөлж өрсөлдөх гишүүдээ сонгожээ.Танилцуулбал

Архангай:

1. Г.Тэмүүлэн (УИХ-ын гишүүн)

2. Ж.Мөнхбат (УИХ-ын гишүүн)

3. Ё.Баатарбилэг (Боловсрол, соёл, шинжлэх ухаан, спортын сайд)

Баян-Өлгий:

1. Х.Баделхан (Барилга, хот байгуулалтын сайд)

2. Т.Абубахир (МАН-ын Бага хурлын гишүүн)

3. А.Галимхан (Аймгийн Засаг дарга)

Баянхонгор:      

1. Л.Элдэв-Очир (УИХ-ын гишүүн)

2. Г.Занданшатар (УИХ-ын дарга)

3. Б.Батцэцэг (Гадаад харилцааны дэд сайд)

Булган:  

1. Ж.Бат-Эрдэнэ (УИХ-ын гишүүн)

2. Ц.Анандбазар (Сод Монгол группийн ерөнхийлөгч)

Говь-Алтай:

1. Б.Энх-Амгалан (Зам, тээврийн хөгжлийн сайд)

2. Ш.Раднаасэд (УИХ-ын гишүүн)

Дундговь, Говьсүмбэр:

1. Сү.Батболд (УИХ-ын гишүүн)

2. Г.Мөнхцэцэг (УИХ-ын гишүүн)

Дорнод:    

1. Х.Болорчулуун (УИХ-ын гишүүн)

2. Ц.Сэргэлэн (Хил хамгаалах ерөнхий газрын дарга асан)

Дорноговь:

1. Б.Дэлгэрсайхан (УИХ-ын гишүүн)

2. Т.Энхтүвшин (Аймгийн Засаг дарга)

Завхан:

1. Ц.Цэрэнпунцаг (Монгол Улсын гарьд)

2. Б.Баярсайхан (Боловсрол, соёл, шинжлэх, ухаан, спортын яамны төрийн нарийн бичгийн дарга асан)

Өвөрхангай:

1. С.Чинзориг (Хөдөлмөр, нийгмийн хамгааллын сайд)

2. Д.Тогтохсүрэн (УИХ дахь МАН-ын бүлгийн дарга)

3. Г.Ганболд /Аймгийн Засаг дарга/

Өмнөговь:

1. Н.Наранбаатар (Аймгийн Засаг дарга)

2. Х.Мандахбаяр (Монголын сэтгүүлчдийн нэгдсэн эвлэлийн ерөнхийлөгч асан)

Сүхбаатар:

1. З.Энхтөр (Аймгийн Засаг дарга)

2. Т.Ганди (Нийгмийн хамгааллын сайд асан)

Сэлэнгэ:

1. Ч.Ундрам (МАН-ын Бага хурлын гишүүн)

2. Д.Өнөрболор (МАН-ын Бага хурлын гишүүн)

3. Ж.Эрдэнэбат (УИХ-ын гишүүн)

Төв:

1. Ж.Батжаргал (Аймгийн Засаг дарга)

2. Н.Энхболд (Батлан хамгаалахын сайд)

3. Д.Гантөгс (Найрамдал ОУХТ-ийн захирал)

Увс:

1. Ч.Хүрэлбаатар (Сангийн сайд)

2. Б.Чойжилсүрэн (УИХ-ын Төсвийн байнгын хорооны дарга)

3. Н.Цэрэнбат (Байгаль орчин, аялал жуулчлалын сайд)

Ховд:      

1. С.Бямбацогт (УИХ-ын Төрийн байгуулалтын байнгын хорооны дарга)

2. Ц.Цогзолмаа (УИХ-ын гишүүн)

3. О.Батнасан (УИХ-ын гишүүн)

Хөвсгөл:

1. Л.Энх-Амгалан (УИХ-ын дэд дарга)

2. Ц.Даваасүрэн (Эрчим хүчний сайд)

3. Л.Мөнхбаатар (УИХ-ын гишүүн)

Хэнтий:

1. У.Хүрэлсүх (Ерөнхий сайд, МАН-ын дарга)

2. Л.Оюун-Эрдэнэ (Засгийн газрын Хэрэг эрхлэх газрын дарга)

3. Б.Бат-Эрдэнэ (УИХ-ын гишүүн)

Орхон:     

1. Ц.Нямдорж (Хууль зүй, дотоод хэргийн сайд)

2. Д.Батлут (Аймгийн Засаг дарга)

3. Б.Оюунгэрэл (Монголын эмэгтэйчүүдийн холбооны ерөнхийлөгч)

Дархан-Уул:

1. Б.Жавхлан (УИХ-ын гишүүн)

2. Б.Баттөмөр (УИХ-ын гишүүн)

3. Г.Дамдинням (МАН-ын Бага хурлын гишүүн)

Багахангай, Налайх, Багануур:

1. С.Амарсайхан (Нийслэлийн Засаг дарга бөгөөд Улаанбаатар хотын захирагч)

2. Ц.Сандаг-Очир (НИТХ-ын төлөөлөгч)

Баянзүрх:

1-р тойрог

1. Б.Энхбаяр (Хууль зүй, дотоод хэргийн дэд сайд асан)

2. Б.Саранчимэг (УИХ-ын гишүүн)

2-р тойрог

3. Х.Булгантуяа (Сангийн дэд сайд)

4. Э.Бат-Амгалан (НИТХ-ын төлөөлөгч)

5. Ж.Чинбүрэн (Хүний гавьяат эмч)

Сүхбаатар:

1. Ц.Мөнхцэцэг (Улс төр судлаач)

2. Ц.Мөнх-Оргил (УИХ-ын гишүүн)                                

3. Д.Цогтбаатар (Гадаад харилцааны сайд)                              

Чингэлтэй:

1. М.Оюунчимэг (УИХ-ын гишүүн)

2. Т.Аюурсайхан (УИХ-ын гишүүн)

3. Ж.Сүхбаатар (УИХ-ын даргын зөвлөх)

Баянгол:

1. Д.Лүндээжанцан (УИХ-ын гишүүн)

2. Ж.Ганбаатар (УИХ-ын Эдийн засгийн байнгын хорооны дарга)

3. Х.Ганхуяг ("Хера холдинг" ХХК-ийн захирал)

Сонгинохайрхан:

1-р тойрог

1. Д.Сумъяабазар (Уул уурхай, хүнд үйлдвэрийн сайд)

2. Н.Учрал (УИХ-ын гишүүн)

3. П.Анужин (МАН-ын Бага хурлын гишүүн)

2-р тойрог

4. Х.Нямбаатар (УИХ-ын гишүүн)

5. Б.Жаргалмаа (Eagle news телевизийн сэтгүүлч)

Хан-Уул:

1. Д.Сарангэрэл (Эрүүл мэндийн сайд)

2. Г.Амартүвшин (Хөгжлийн банкны гүйцэтгэх захирал асан)

3. Ж.Алдаржавхлан (Дүүргийн Засаг дарга)

   Ардчилсан намын нэр дэвшигчдийн 50 хувь нь залуучууд

"Эдийн засгийн өсөлтийг өрх бүрд" хэмээх уриатайгаар сонгуульд оролцохоо зарлаж буй АН-аас нэр дэвшигчдийн 46 хувь нь эдийн засагч, санхүүч, 33 хувь нь эрх зүйч, 7.6 хувь нь инженер мэргэжилтэй гэдгийг АН-ын ерөнхий нарийн бичгийн дарга Ц.Баатархүү онцоллоо. Мөн нийт нэр дэвшигчдийнх нь 71.4 хувь нь өмнө нь төрийн өндөр албан тушаал хашиж байгаагүй хүмүүс бол 50 орчим хувь нь залуучууд юм байна.

Архангай:

Н.Батбаяр (УИХ-ын гишүүн асан)
Д.Золжаргал (УИХ дахь АН-ын зөвлөлийн ажлын албаны дарга, аймгийн АН-ын дарга)
П.Мөнхтулга (Эрчим хүчний дэд сайд асан Ө.Пүрэвбаатарын хүү)

Баян-Өлгий:

Д.Мурат (УИХ-ын гишүүн)
Б.Бейсен (Монгол Eлсын гавьяат эмч)
Р.Гажайв (Барилгын инженер)

Баянхонгор:

Д.Ганбат (УИХ-ын гишүүн асан)
П.Нүрзэд (Үндэсний бодлогын хорооны гишүүн)
А.Адьяасүрэн (Монгол Улсын Ерөнхийлөгчийн орон тооны бус зөвлөх)

Булган:

С.Гал-Эрдэнэ (Үндэсний бодлогын хорооны гишүүн)
Д.Өсөхбаяр (Үндэсний бодлогын хорооны гишүүн)

Говь-Алтай:

О.Батханд (УИХ-ын Тамгын газрын Хэвлэл мэдээллийн албаны дарга асан)
О.Амгаланбаатар (Аймгийн Засаг дарга асан)
Дундговь, Говьсүмбэр:
Л.Одсэр (Үндэсний бодлогын хорооны гишүүн)
Б.Наранхүү (УИХ-ын гишүүн)

Дорнод:

Ж.Энхболд (Үндэсний бодлогын хорооны гишүүн)
П.Батчимэг (НИТХ-ын төлөөлөгч)

Дорноговь:

Ц.Жадамбаа (Мэдээлэл, шуудан харилцаа холбооны дарга асан)
Д.Алтангэрэл (“Неткапитал” ББСБ-ын зөвлөх)

Завхан:

З.Нарантуяа (УИХ-ын гишүүн)
Д.Батсайхан (Аймгийн Засаг дарга)

Өвөрхангай:

О.Алтангэрэл (Аймгийн АН-ын дарга)
Б.Ганхөлөг (Г.Батхүү агсны хүү)
Ч.Даваабаяр (Баялаг бүтээгчдийн холбооны тэргүүн)

Өмнөговь:

Б.Бадраа (Аймгийн Засаг дарга асан)
Д.Бат-Эрдэнэ (УИХ-ын гишүүн асан)

Сүхбаатар:

Ж.Батсуурь (Аймгийн Засаг дарга асан)
Н.Ганибал (Үндэсний бодлогын хорооны гишүүн)

Сэлэнгэ:

Д.Эрдэнэбат (УИХ дахь АН-ын зөвлөлийн дарга)
Д.Үүрийнтуяа (Монгол Улсын Ерөнхийлөгчийн Эрүүл мэнд, хүний хөгжил, нийгмийн бодлого, иргэний оролцооны асуудал хариуцсан орон тооны зөвлөх)
С.Баярцогт (УИХ-ын гишүүн асан)

Төв:

Х.Тэмүүжин (УИХ-ын гишүүн асан)
Д.Эрдэнэсувд (Аймгийн Эрүүл мэндийн газрын дарга)
Ц.Туваан (АН-ын дэд дарга)

Увс:

С.Жавхлан (УИХ-ын гишүүн)
О.Цогтгэрэл (Тесо корпорацийн захирал)
Д.Цэндсүрэн (Аймгийн Засаг дарга асан)

Ховд:

Б.Пүрэвдорж (УИХ-ын гишүүн)
Н.Пунцаг (Үндэсний бодлогын хорооны гишүүн)
Ш.Адьшаа (Үндэсний бодлогын хорооны гишүүн)

Хөвсгөл:

Б.Баярмаа (Аймгийн Ардчилсан эмэгтэйчүүдийн холбооны тэргүүн)
Да.Ганболд (“Эрдэнэс-Оюутолгой” компанийн захирал асан)
Ч.Батцогт (Аймгийн АН-ын дарга)

Хэнтий:

Э.Бат-Үүл (Нийслэлийн Засаг дарга бөгөөд Улаанбаатар хотын захирагч асан)
Ж.Оюунбаатар (Аймгийн Засаг дарга асан)
Т.Пүрэвхатан (Үндэсний бодлогын хорооны гишүүн)

Дархан-Уул:

Н.Мөнхдаш (Бурхан халдун группийн ерөнхийлөгч)
Д.Энхтуяа (ТВ2 телевизийн захирал)
Б.Бямбасайхан (“Эрдэнэс Монгол” компанийн захирал асан)

Орхон:

О.Баасанхүү (УИХ-ын гишүүн)
Д.Оросоо (Баянгол дүүргийн Засаг дарга асан)
Ц.Батхуяг (Аймгийн АН-ын дарга)

Багахангай, Багануур, Налайх:

М.Энх-Амар (Үндэсний бодлогын хорооны гишүүн)
Ц.Алтанцэцэг (Үндэсний бодлогын хорооны гишүүн)

Баянзүрх:

З.Энхболд (АН-ын даргын зөвлөх)
Т.Батцогт( Үндэсний бодлогын хорооны гишүүн)
Ц.Одонтунгалаг (НИТХ-ын төлөөлөгч)
Д.Пүрэвдаваа (Монгол Улсын Ерөнхийлөгчийн Байгаль орчин, хот хөдөөгийн хөгжлийн бодлого, агаарын бохирдлын асуудал хариуцсан орон тооны зөвлөх)
Ж.Баясгалан (Жүжигчин)

Сүхбаатар:

Р.Амаржаргал (АН-ын дэд дарга)
С.Эрдэнэболд (Ардчилсан залуучуудын холбооны тэргүүн)
Э.Долгион (Блүүмберг телевизийн захирал)

Чингэлтэй:

Ц.Баатархүү (АН-ын ерөнхий нарийн бичгийн дарга)
Г.Уянга (Монгол Улсын Ерөнхийлөгчийн Иргэний нийгэм, хүний эрхийн бодлогын асуудал хариуцсан орон тооны зөвлөх)
Р.Булгамаа (Хуульч)

Баянгол:

С.Эрдэнэ (УИХ-ын гишүүн, АН-ын дарга)
С.Одонтуяа (Дүүргийн Засаг дарга)
Д.Батцогт (УИХ-ын гишүүн асан)

Сонгинохайрхан:

Д.Батбаяр (УИХ-ын гишүүн асан)
Б.Пунсалмаа (Үндэсний бодлогын хорооны гишүүн)
О.Магнай (АН-ын нарийн бичгийн дарга)
П.Цэцэгмаа (Үндэсний бодлогын хорооны гишүүн)
Г.Очирбат (Үндэсний бодлогын хорооны гишүүн)

Хан-Уул:

Б.Түвшин (Үндэсний бодлогын хорооны гишүүн)
Т.Энхсайхан (Үндэсний бодлогын хорооны гишүүн)
Ч.Өнөрбаяр (Монгол Улсын Ерөнхийлөгчийн Хууль зүйн бодлогын зөвлөх асан)

МАХН-ын дарга Н.Энхбаяр Баянгол дүүрэгт өрсөлдөнө

2020 оны УИХ-ын сонгуульд МАХН, МУНН, ИЗНН хамтран “Та бидний эвсэл” нэрийн дор өрсөлдөж буй. Эвслээс нэр дэвшигчдийн 56 нь МАХН-ын гишүүн, ИЗНН-аас 15, МУНН-аас таван хүн нэр дэвшиж байна.

Архангай:

Б.Ганцэцэг 
Н.Удвал (Эрүүл мэндийн сайд асан)
Д.Мөнх-Эрдэнэ

Баян-Өлгий:

Б.Айбек
3.Батербек
Д.Аувиз

Баянхонгор:

Ж.Ганзул
Г.Цэвээнжав
Э.Содномжамц

Булган:

Ш.Булган
Б.Санчир

Говь-Алтай:

С.Батбаатар
Б.Оюунбилэг

Говьсүмбэр, Дундговь:

Д.Энхсайхан
Ц.Мөнхбаяр

Дорнод:

Ж.Энхжаргал
Ч.Өлзийсайхан

Дорноговь:

Ч.Чимэдсүрэн (ШӨХТГ-ын дарга асан)
С.Мэндсайхан

Завхан:

Э.Гүндсамбуу
Д.Эрдэнэцогт

Өвөрхангай:

Ч.Цэндээ
Д.Хоролдамба (түүхийн ухааны доктор)
С.Оргодол

Өмнөговь:

Д.Эрдэнэ
А.Сүхбаатар

Сүхбаатар:

Ч.Үл-Олдох (Зууны мэдээ сонины сэтгүүлч)
А.Энхболд

Сэлэнгэ:

Ч.Эрдэнэбат
М.Насанжаргал

Төв:

О.Буяннэмэх
Т.Мөнхсүлд

Увс:

Н.Уламбаяр
Х.Удвалцэцэг

Ховд:

Х.Батболд
У.Аззаяа
Д.Алимаа

Хөвсгөл:

Э.Магнайбаяр
Х.Бээжин (Босоо хөх Монгол тэргүүн асан)
Ч.Базар

Хэнтий:

С.Ононбаяр (Хэнтий аймаг дахь МАХН-ын дарга)
С.Жаргал (Хэнтий аймгийн засаг дарга асан)
Б.Батхишиг

Дархан-Уул:

Д.Араажав
Т.Амгалан
Мягмардорж

Орхон:

С.Ганбаатар (УИХ-ын гишүүн асан)
Б.Хэрлэн
П.Баттөр

Багахангай Багануур, Налайх:

Э.Эрдэнэжамъян (Хууль зүйн дэд сайд асан)
П.Цолмон

Баянзүрх:

1-р тойрог

Р.Өсөхбаяр
Г.Золзаяа

2-р тойрог

С.Бямбасүрэн
Өнөрбаяр
Б.Батболд (МУНН-ын дарга)

Сүхбаатар:

З.Шагдарсүрэн
Дэлгэрмаа
П.Шинжээравдан (“Босоо хөх Монгол” ТББ-ын тэргүүн)

Чингэлтэй:

Ц.Ганхуяг (ИЗНН-ын дарга)
Б.Батбаатар (УИХ-ын гишүүн асан)
Ш.Хишигсүрэн ("Соён гэгээрүүлэгч" телевизийн захирал)

Баянгол:

Н.Энхбаяр (Монгол Улсын Ерөнхийлөгч асан, МАХН-ын дарга)
Ё.Бямбатогтох
П.Цогтбаатар (БГД-ийн засаг дарга асан)

Сонгинохайхан:

1-р тойрог

Б.Тулга (БСШУ-ы дэд сайд асан)
Д.Бямбасүрэн

2-р тойрог

Э.Батшугар (Монголбанкны дэд ерөнхийлөгч асан)
М.Тулга
М.Наранбаатар (МҮОНРТ-ийн захирал асан)

Хан-Уул:

Т.Баярхүү
Ц.Оюунбаатар (Шадар сайд асан)
Б.Наминчимэд (зохиолч)

"Зөв хүн электорат эвсэл" хатуу квот тогтоогоогүй

"Зөв хүн электорат эвсэл" буюу Хөдөлмөрийн үндэсний нам, Монголын Социал Демократ нам, Зүй ёс намууд 2020 оны сонгуульд эвсэж байна.Эвслээс 66 хүн нэр дэвшиж байгаагийн дундаж нас 45 байна. Эвслийг тэргүүлж буй ХҮНамын дарга Б.Найдалаа "Хэдий гурван өөр нам эвссэн ч бид нэг баг, нэг субъект. Иймд нам тус бүрт хатуу квот тогтоогоогүй. Дор бүрнээ намчирхаад, нам дотроо бүлгэрхээд, фракцлаад байвал бид ямар ч асуудлыг шийдэж чадахгүй. Бид сонгуулийн дараа нэгдэж, нэг нам болно гэж тохирсон" гэлээ.

  • Архангай: Р.Жаргалмаа Ж.Сандуйжав
  • Баян-Өлгий: Б.Одхүү
  • Баянхонгор:Ж.Төмөрхуяг ЖАриунтуяа Б.Гүнбилэг
  • Дундговь: Б.Ариунбаяр
  • Дорнод: Ц.Баттулга Ш.Төгсбаяр
  • Дорноговь: Ш.Саран
  • Завхан: С.Бямбаасүрэн Б.Амараа
  • Өвөрхангай: Д.Оюунболд
  • Өмнөговь: А.Ганбаатар Сүхбаатар Р.Энхтуяа
  • Сэлэнгэ: Б.Амарсайхан Ц.БатЭрдэнэ
  • Төв: Б.Насанбилэг З.Сугар Г.Эрдэнэзул
  • Увс: Ц.Өлзийтогтох Д.Болд-Эрдэнэ
  • Хөвсгөл: Г.Буянбаатар Т.Ууганбаяр Т.Туяа
  • Хэнтий: Д.Мөнхсаруул
  • Дархан :А.Галтбаяр Б.Отгонтөгс Л.Наранбаатар
  • Орхон: А.Ундрахтамир С.Эрдэнэцэцэг Б.Гантүшиг
  • Багахангай, Налайх, Багануур: Б.Мөнхдөл Ц.Нандинбаатар
  • Баянзүрх: П.Наранбаяр, Б.Оюунхишиг
  • Баянзүрх: Д.Гантулга Г.Рагчаасүрэн А.Дөлгөөн
  • Сүхбаатар: Б.Мөнхсоёл Г.Ганхүү Б.Мөнх-Эрдэнэ
  • Чингэлтэй: Б.Найдалаа Г.Ганбаяр
  • Баянзүрх: Д.Үүрцайх Д.Түмэн-Өлзий
  • Сонгинохайрхан: Б.Отгонбаяр  Х.Базарханд
  • Хан-Уул: Т.Доржханд Б.Мөнхцэлмэг Г.Жавхлантөгс

ШИНЭ эвсэл нэр дэвшигчдээ сэлбэлээ

2020 оны сонгуульд  "Шинэ эвсэл" нэрийн дор Шударга иргэдийн нэгдсэн эвсэл нам, Үнэн ба зөв нам, Бүгд найрамдах нам, Монголын үндэсний ардчилсан нам нэгдэж буй. Эвслийг бүрдүүлэгч намууд энэ сарын 12-нд нэр дэвшигчдээ зарлаж байсан ч өчигдөр албажуулж, зарим өөрчлөлт сэлгээ хийжээ.

Архангай

1. Д.Ариунжаргал

2. Дансранбавуу

3. Баярхүү

Баян-Өлгий      

1. Х.Данибал

2.М.Туледин

3. Х.Нямхүү

Баянхонгор       

1. Цэнджав /Эдийн засагч/

2. Ганзориг  

3. О.Батсүх

 Булган  

1. Мэндээ

Говь-Алтай

1. Эрдэнэтуяа

2. Чулуунжав

Дундговь, Говьсүмбэр 

1. О.Ганбат

2. О.Эрдэнэтөгс

Дорнод    

1. Одмандах

2. Отгонбаатар

Дорноговь

1. Ц.Гантулга

2. Д.Эрдэнэбат

Завхан    

1. Ш.Сайхансамбуу

2. О.Дорждавга

Өвөрхангай 

1. А.Отгонбаатар /Үнэн ба зөв намын дарга/

2. Батболд

3. Дорж

Өмнөговь 

1. Д.Баттүвшин

2. Ц.Бээжин

Сүхбаатар 

1. А.Төмөр-Очир (зохиолч, яруу найрагч)

2. Н.Лхагвасүрэн

Сэлэнгэ 

1. Баттулга

2. Л.Цог

3.

Төв 

1. А.Батсүх (Тод манлай уяач)

2. Цундуйдорж

3. Алтантуяа

Увс 

1. Буянжаргал

2. А.Чинбат

3. Нямсүрэн

Ховд     

1. Ц.Гантулга

2. А.Баасандэмбэрэл

3.

Хөвсгөл

1. Л. Доржпалам

 2.Ш.Оюумаа

3. Э.Батхишиг

Хэнтий

1. Д.Баатаржав (Паралимпын аварга)

2. Д.Нарантуяа

 3. Б.Одгэрэл

Орхон       

1. Д.Батмөнх

2. Д.Мөнхтуяа

3.Д.Түмэнжаргал

Дархан-Уул

1.Эрдэнэбат

2.Төгсжаргал

3.Нямбаяр

Багахангай, Налайх, Багануур 3 мандат

1. Б.Гантулга

2. Б.Оюунчимэг

Баянзүрх дүүрэг

1. С.Амарсайхан

2. Х.Батсуурь

3. Ж.Батзандан (УИХ-ын гишүүн)

4. Ш.Батсамбуу

 5. Ц.Баттуяа

Сүхбаатар дүүрэг 

1. Б.Мөнхжаргал

2. Ч.Шүрэнцэцэг                              

3. Ц.Энхбат   

Чингэлтэй дүүрэг 

1. Б.Жаргалсайхан (БНН-ын дарга)

2. Ш.Нанжид

3. Р.Ууганбаатар

Баянгол дүүрэг 

1. Д.Жаргалсайхан

2.Б.Зоригоо

3. Ц.Солонго

Сонгинохайрхан дүүрэг 

1. Оюунцэцэг

2. Саранцэцэг

3. Д.Энхсайхан

4. Б.Цогтгэрэл

5. Д.Батбаяр

 Хан-Уул 

1. Лу.Болд (УИХ-ын гишүүн)

2. Э.Түвшин

3. Л.Ариунаа

 


Та сэтгэгдэл бичихдээ хууль зүйн болон ёс суртахууныг баримтална уу. Ёс бус сэтгэгдлийг админ устгах эрхтэй. Мэдээний сэтгэгдэлд eagle.mn хариуцлага хүлээхгүй.

Сэтгэгдэл бичих (3)

  1. Enhbayar demjnee Bie daagchidaa demjeerei busad hereg alga

    0 0 Хариу бичих
  2. МАН 32 суудал авах юм байна

    0 0 Хариу бичих
  3. Songuuliin dun oilgomjtoi boljee. MAN 70, AN 1-2, busad evsel 3-4, bie daagch 1. Undsendee 2000 onii dun davtagdana. Songuuliin majoritari togtoltsoond olon subjekt oroltsoh tusam tom namd olon suudal irdeg. MAN 4 jil togtvortoi, 1 Eronhii saidtaigaar zasaglana.

    1 0 Хариу бичих